بازیابی رمز عبور عضویت

پشتیبانی باتجربه و سریع

متخصصین با تجربه سامی هاست با بیش از ۸ سال تجربه در زمینه میزبانی وب و خدمات هاستینگ ، با کمال افتخار شما را یاری می نمایند، تمامی تلاش تیم پشتیبانی سامی هاست ارایه پشتیبانی مطلوب جهت جلب رضایت کاربران گرامی می باشد.

بیشتر
پشتیبانی

امنیت سرور و سایت

از آنجا که امنیت یکی از مهمترین و باالویت ترین مباحث در ارائه سرویس های میزبانی وب دارد ، سامی هاست تمام تلاش خود را در جهت ارائه سرویسی مطمئن و امن می نماید تا با خرید هاست و سرور امن ،پشتوانه فکری راحتی برای امنیت سایت خود داشته باشید.

بیشتر
امنیت

بکاپ گیری منظم

علی رغم اینکه پشتیبانگیری از اطلاعات همواره وظیفه مشتری بوده است ، لیکن جهت حفاظت هرچه بیشتر از اطلاعات کاربران، تمامی سرویس های میزبانی سامی هاست یه صورت خود کار به صورت های هفتگی و ماهانه بکاپ گیری می شوند.

بیشتر
بک آپ گیری

مانیتوریگ ۲۴ ساعته سرورها

کلیه سرور های هاستینگ قدرتمند سامی هاست به صورت مداوم و ۲۴ ساعته از طریق منابع انسانی و نرم افزارهای پیشرفته مانیتورینگ نظیر NaGius تحت نظر می باشند تا در صورت مشاهده هر مشکلی، در اسرع وقت برطرف شود.

بیشتر
مانیتورینگ
تعرفه دامنه
.com
35000
.net
38000
.org
36000
.ir
5000

قابلیت تحمل خرابی (High Availability) یا HA چیست

قابلیت تحمل خرابی (High Availability) یا HA چیست


قابلیت تحمل خرابی (High Availability) یا HA چیست

قابلیت تحمل خرابی (High Availability) یا HA چیست


همانطور که در مطلب مجازی سازی توضیح دادیم. به جای پیاده سازی سرویس ها روی سرورهای فیزیکی مختلف، می توان تمام آن ها را روی یک سرور فیزیکی پیاده سازی کرد. در ادامه به شرح یکی دیگر از سرویس های حرفه ای شبکه بنام High Availability یا HA می پردازیم.

HA چیست؟

تصور کنید برای سازمان خود تنها یک File server یا DHCP server در نظر گرفته اید که به صورت مجازی روی یک سرور نصب شده است.اگر این دو سرور مجازی down شوند یا سرویس هایشان پاسخ ندهند، عملا دسترسی به اطلاعات و یا گرفتن IP غیر ممکن خواهد شد. برای رفع این مشکل ساختارهایی طراحی شده، تا در صورت عدم پاسخ گویی یک سرور، سرور دیگری پاسخ گو باشد. به این قابلیت که تحمل خرابی را برای شبکه سازمان ما ایجاد می کند High Availability یا به اختصار HA می گویند.

HA چگونه پیاده سازی می شود؟

برای پیاده سازی قابلیت تحمل خرابی یا HA در سرورهای مایکروسافتی دو روش وجود دارد: server cluster و NLB

Server cluster چگونه کار می کند؟

در این روش ابتدا ساختاری مجازی بنام cluster ایجاد می شود و سرورهای متعددی داخل این ساختار ترعیف می شوند. هنگامی که درخواستی صورت می گیرد.ابتدا درخواست به cluster می رسد و cluster آن را به اولین سرور می فرستد، اگر سرور اول پاسخ داد که مسئله حل شده است، اما اگر سرور اول به هر دلیلی پاسخ نداد، cluster درخواست را به سرور دوم می فرستد، اگر سرور دوم پاسخ داد که باز مسئله حل شده، وگرنه cluster درخواست را به سرور دیگری که تعریف شده است می فرستد.

نکته۱: اینکه کدام سرور اول است و کدام سرور دوم، داخل cluster تعیین می شود.

NLB چگونه کار می کند؟

حالت دوم که Network Load Balancing یا به اختصار NLB خوانده می شود برای پیاده سازی تقسیم ترافیک شبکه استفاده می شود، که البته با آن تحمل خرابی را نیز می توان پیاده کرد. در این مدل ابتدا سرویس/سرور موردنظر راه اندازی شده، سپس با اضافه کردن سرورهای دوم و سوم، امکان تحمل خرابی تنظیم می شود.

کجا server cluster و کجا NLB استفاده کنیم؟
عموما اگر قصد پیاده سازی سرویس هایی داریم که تغییرات فراوان دارند مانند Virtualization و Mail Server از server cluster به همراه SAN استفاده می شود، ولی اگر سرویسی که می خواهیم پیاده کنیم تغییرات فراوانی نخواهد داشت مانند DHCP می توانیم آن را به روش NLB نیز پیاده کنیم.

نکته۲: SAN سخت افزاری است که برای نگهداری داده ها و اطلاعات استفاده می شود و تضمین می کند این داده هیچ گاه از بین نخواهند رفت. درباره SAN در مطالب آینده بیشتر خواهیم گفت.

همانطور که اشاره کردیم، می توان بوسیله HA ساختارهای تحمل خرابی یا سیستم های تحمل خطاپذیر طراحی و پیاده سازی کرد و با استفاده از مجازی سازی می توان این سرورها را تماما روی یک سرور فیزیکی پیاده کرد اما اگر آن سرور سوخت چه؟

در ساختارهای پیشرفته معمولا از دو یا چند سرور فیزیکی به همراه یک یا چند SAN استفاده می شود. اطلاعات تماما بر روی SAN قرار گرفته، روی بقیه سرورها نیز مجازی سازی صورت می گیرد. اگر برای یک سرویس مانند File services دو سرور در نظر گرفته بشود، File Server اولی روی سرور فیزیک اول و File Server دومی روی سرور فیزکی دوم نصب و راه اندازی خواهد شد. در این حالت علاوه بر اینکه دو سرور برای یک سرویس یعنی File Services در نظر گرفته شده، اگر یکی از سرورها از دسترس خارج شود، سرور دوم توانایی پاسخ گویی خواهد داشت و از آن جایی که File Server اول، روی سرور فیزیکی اول و File Server دوم روی سرور فیزیکی دوم است حتی اگر سرور فیزیکی اول Down شود، File Server که روی سرور فیزیکی دوم است پاسخگو خواهد بود و عملا بیشترین بهره را از سرورهای خود می بریم.

HA برای نرم افزارهای سازمانی

برای اینکه بتوانیم برای نرم افزارهای سازمانی خود مانند مالی، اتوماسیون و  . . .  قابلیت تحمل خرابی و یا تقسیم ترافیک ایجاد کنیم، در وهله اول باید شرکت تولید کننده نرم افزار موردنظر چنین قابلیتی را در نرم افزار خود تعبیه کرده باشد. در غیر اینصورت امکان پیاده سازی این قابلیت ها برای خود نرم افزار ممکن نخواهد بود اما در صورتی که نرم افزار مورد نظر از زیرساخت هایی استفاده می کند که آن زیرساخت ها چنین قابلیت هایی را دارند، حداقل می توان برای آن زیرساخت ها چنین امکانی را فراهم کرد.به طور مثال اگر نرم افزارهای مالی شما از پایگاه داده Microsoft SQL server برای ذخیره داده های خود استفاده می کند، می توانیم با ایجاد آرایه ای از سرورهای SQL کاری کنیم که حداقل از جانب SQL server مسئله ای ایجاد نشود.

نکته۳: اگر قصد داشتیم ساختار بالا را بدون استفاده از مجازی سازی و HA پیاده سازی کنیم، در ابتدا برای هر سرویس حداقل به دو سرور مجزا نیاز داشتیم و سپس باید از یک یا چند اپراتور بهره می بردیم تا هر زمان که یکی از سرورها Down می شد سرور دیگری را راه اندازی کرده و وارد شبکه می کردند که چنین سناریویی موجب اتلاف وقت و هزینه، کاهش بازدهی و زیان اقتصادی برای سازمان خواهد شد.

سخن پایانی

بهتر است به خاطر داشته باشیم با افزایش اندازه سازمان و بالطبع افزایش کاربران، امکان بروز مشکلاتی همانند آنچه در بالا ذکر شد افزایش خواهد یافت. پیاده سازی چنین زیرساخت هایی که در راستای فعالیت های پیشگیرانه صورت می پذیرد، هر چند ممکن است هزینه هایی برای سازمان دربر داشته باشد اما از محل افزایش بازدهی مجموعه به سرعت جبران خواهد شد.


برچسب ها : , , , , ,


طراحی و برنامه نویسی : پنگاش